W poprzednim wpisie opisałem jak wykonać podkładkę pod kubek z papierowej wikliny.
Dzisiaj dowiesz się jak pomysłowo i tanim kosztem ozdobić taką podkładkę.
Zapraszam do czytania.
Potrzebne materiały:
- podkładki z papierowej wikliny
- lakier bezbarwny
- farba w ulubionym kolorze
- klej Vicol, nożyczki, pędzel, pędzelki
- skrawki tapety
Pomysł nr 1
Wykończenie bardzo proste i zarazem dość efektowne – przynajmniej dla mnie. Co robimy? Naszą podkładkę malujemy, utwardzamy jakimś bezbarwnym lakierem. U mnie znalazła się puszka z lakierem do podłogi. Malujemy 2-3 razy.
I to byłoby na tyle 🙂
Podkładka po takim lakierowaniu i wyschnięciu staje się dość twarda, a zarazem zachowuje swoją oryginalną kolorystykę.
Pomysł nr 2
Jeżeli nie odpowiada na „ulotkowy” kolor naszej podkładki, trzeba poszukać niepotrzebnych farb w naszym domu. Może mamy w garażu lub piwnicy resztki farb z malowania naszych ścian, sufitów? Może dziecko ma w swoim piórniku nadmiarową farbkę? Może …. jakieś inne pomysły? W końcu można też iść do sklepu budowlanego, dla plastyków lub z przyborami szkolnymi i kupić sobie wybrany kolor, kolory. Akurat ta wersja jest dość droga i polecana dla desperatów tylko w ostateczności 😉
Moje pierwsze podkładki malowałem farbami z takiego oto zestawu:
Jeśli mamy już naszą farbę, malujemy nią nasze podkładki. Na koniec dodatkowo możemy pokryć je lakierem bezbarwnym, aby zabezpieczyć podkładki przed wilgocią.
Pomysł nr 3
Około dwa miesiące temu zmienialiśmy tapetę w kuchni. Jak to zwykle bywa tapetę kupujemy z dużym zapasem. Po tapetowaniu zawsze zostaje około 0,5 rolki -1 rolka – „na wszelki wypadek”. A, że jest dość ładna, skrawki tapety wylądowały na podkładkach pod kubki. I pewnie ta tapeta pojawi się również w innych projektach.
Wycinamy z tapety okręgi większe niż nasze podkładki – tak o około 1 cm. Czemu właśnie tak? Klej Vicol, którym przyklejamy tapetę do podkładek, „ściągnie” nam trochę naszą tapetę.
Do zrobienia tych podkładek:
wykorzystałem wszystkie wyżej wymienione sposoby. Spód i boki podkładek pomalowałem na brązowo. Na górę przykleiłem wyżej wymienioną tapetę, a wszystko zabezpieczyłem bezbarwnym lakierem.
PS: Te niektóre, rozmazane literki tak wyglądają na oryginalnej tapecie. To nie jest błąd w produkcji !
Zrobione podkładki – w ostatni weekend – dostała moja teściowa jako prezent na imieniny 🙂
Pomysł nr 4
A co zrobić jak nie masz fajnej tapety, ładnej farby?
A może masz w domu ładne okładki z niepotrzebnych filmów dvd? Może dostałeś/dostałaś prezent zapakowany w ładny papier ozdobny, albo w ładnej torebce? A może masz ozdobne chusteczki…?
Jeśli masz drukarkę, można swój ulubiony wzorek wydrukować na takim sprzęcie. Ja mam drukarkę atramentową Canon Pixma MP280. Wydrukowany i naklejony na podkładkę obrazek wygląda tak:
Tutaj dokładnie widać dlaczego obrazek musi być większy od średnicy podkładki – patrz lewa, góra i prawa strona podkładki.
Wytłumaczenie: tapeta jest dość gruba, ok. 0,5 mm, natomiast kartka papieru jest dużo cieńsza. Natomiast kartka papieru przyklejona na podkładkę pod kubek „wchodzi” w rowki podkładki. Wycinanka z tapety tak bardzo nie „wnika” w podkładkę. Aby wydruk z drukarki ładnie się prezentował na podkładce, te rowki można zniwelować na dwa sposoby. Albo szlifujemy podkładkę papierem ściernym tak, aby miała jak najmniejsze rowki, albo dajemy tak duże ilości kleju, aby wyrównać ubytki między rowkami. Połączenie tych dwóch metod da również dobre efekty.
Pomysł nr x
Przedstawiłem tylko kilka, dość prostych pomysłów jak wykończyć podkładki pod kubki wykonane z papierowej wikliny.
Jak masz fajny pomysł, a chcesz się nim podzielić to zapraszam do dyskusji, współpracy.