ludzik z porcelanowej masy
Tutoriale

Masa porcelanowa

Masa porcelanowa to prosta w wykonaniu masa plastyczna z której można formować ciekawe figurki lub ozdoby. Po wyschnięciu, przypomina tą prawdziwą porcelanę, ale jest od niej dużo bardziej wytrzymalsza.

A co potrzebujemy do jej zrobienia?

Składniki:

  • 250-300 g mąki ziemniaczanej
  • 250-300 ml kleju stolarskiego Wikol
  • 2 łyżki oliwy (może być ta dla dzieci)
  • 2 łyżki soku z cytryny
masa porcelanowa - składniki
masa porcelanowa – składniki

Przydatne mogą się również okazać:

  • foremki do wycinania ciasta
  • brokat
  • pojemnik w którym rozrobimy „ciasto
  • płaskie miejsce do suszenia ozdób z masy porcelanowej (u mnie było to duże stare lustro)
  • słomki do wykonywania dziurek pod zawieszki
  • woreczki spożywcze do przechowywania masy porcelanowej

Do pojemnika dajemy równe ilości kleju i mąki ziemniaczanej. Dodajemy sok z cytryny i oliwkę. Całość mieszamy aż składniki dobrze się z sobą połączą. Później wykładam to na stół i zagniatam rękami jak zwykłe ciasto. Potem wałkowanie i wycinanie ozdób.

masa porcelanowa - gwiazdki
masa porcelanowa – gwiazdki

I tutaj mała, ale ważna uwaga: Chciałem być ambitniejszy i wymieszałem po około 600g składników. Ciasto wyszło niesamowicie twarde i bardzo długo i ciężko się je zagniatało. Dlatego radzę nie przekraczać tych 250 – 300 gramów podanych w przepisie.

masa porcelanowa - gwiazdki z brokatem
masa porcelanowa – gwiazdki z brokatem

Do masy możesz dodać odrobinę brokatu, aby ozdoby ładnie się mieniły w promieniach światła. Ukończone ozdoby odkładamy do suszenia na jakąś równą powierzchnię. Po kilku godzina zrobią się twarde, ale dopiero po kilku dnia uzyskują swoją ostateczną twardość. A przy okazji trochę się obkurczają i robią się ciut mniejsze niż były na początku.

Jak już wyżej napisałem, wyprodukowałem dość dużo masy porcelanowej. Możemy ją przechować, do późniejszego wykorzystania, szczelnie zawiniętą w woreczku foliowym. Przed  ponownym użyciem ugniatam ją (w woreczku), aż znowu zrobi się bardzo plastyczna i łatwa w obróbce.

masa porcelanowa w woreczku
masa porcelanowa w woreczku
masa porcelanowa - ludzik
masa porcelanowa – ludzik

Z masy porcelanowej można nie tylko wyrabiać płaskie ozdoby, ale również figurki, domki lub inne formy przestrzenne.  Dodanie do wyrabianej masy np. farby akrylowej bardzo ożywi i uatrakcyjni wykonywane projekty. A wykonane ozdoby na pewno pięknie się będą prezentować na bożonarodzeniowej choince.

Miłej zabawy.

Udostępnij: